YEŞİL BURSAM
Derneği

Başkanımız

Ana Menü

Bursa'da Medya Bağlantıları

bursahaber

Bursa Hakimiyet

olay

yeni dönem

Eko Haber

Meydan

Gemlik Körfez

medyaplatfoemu

Pusula

Hayat

Gündem 16

yenibursa.com

gazetebursa

Kent

gastebursa

Ekometre

haber16

ahmeteminyilmaz

meltem

lifeinbursa

Atatürk Stadı göz kamaştırıyor

1930 yılında Atatürk'ün bağışladığı 8 bin lira ile inşaatına başlanılan ve 300 kişilik tribünü ile hizmete açılan Atatürk Stadı`nın yenilenen yüzü göz kamaştırıyor. Şampiyonlar Ligine ev sahipliği yapacak stat 3 ayda tamamlanarak ihtişamlı görünüme kavuşurken restore çalışmaları ise 5 milyon liraya tamamlandı. Atatürk Stadı Yeşil Bursam Derneği'nin Timsah Arena Stadının Acemler'e yapılması ve Bursa'nın iki ayrı stat sahibi önerisi üzerine yıkılmaktan kurtarılmıştı.

Mustafa Kemal Atatürk`ün 5. Bursa gezisi sırasında, Vali Kemal Bey ile Kolordu Komutanı Ali Hikmet Paşa, kentin spor tesislerinden mahrum oluşunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı`nın bu konuda yardımcı olması üzerine yapılan bağışlar, kent yöneticileri, hazineye ait Bahçe Beylik adıyla bilinen yere stat yapılmasını kararlaştırdı. Kolordu Komutanı Ali Hikmet Paşa`nın, Balıkesir`deki istihkam birliğinden iş makinelerini getirmesi üzerine çalışmalara başlandı. Uzun süren kazıların ardından 1930 yılında 300 kişilik stat tamamlanarak hizmete girdi.

Bir süre sonra bu stadyumun Bursa için yetersiz kalmasıyla yetkililer tekrar harekete geçerek 1938 yılında stadyumun güneyinde bir stadyum yapılmasına karar verdiler. Spor kompleksi olarak yapılması planlanan yeni stadın projesini ise İtalyan Mimar Viyenti Viyolaya hazırladı. Ancak yerin kısıtlı olması, futbol alanına uygun olmayışı ve ekonomik imkansızlıklar sebebiyle kompleksin yalnızca futbol alanı tamamlanabildi.

1945 yılında Haşim İşçan`ın Bursa Valiliğine atanmasının ardından, stadyum konusu yeniden gündeme geldi. Eski doğu batı yönlü stadyum bu dönemde yıkılarak Atatürk Stadyumunun yapımına başlandı. İlk karşılaşma ise Şubat 1950`de hakem Hasan Kesimel yönetiminde Akınspor ile Acar İdmanyurdu arasında oynandı ve 2-1 Akınspor`un galibiyeti ile neticelendi. Yenilenen stadyumun ilk golünü ise Akınsporlu Nurettin Sezgiç attı.

Zamanla ek bölümler eklenerek kapalı tribün dışında iki kale arkası ve maraton tribünle geliştirilen stadyum 1978 yılında çimlendirildi. 1994-1995 yılında ise stadyum gece maçlarının oynanması için ışıklandırıldı. İlk gece maçı Bursaspor ile İstanbul ekibi Galatasaray ile arasında oynandı ve sahadan Bursaspor 1-0 galibiyetle ayrıldı. Atatürk Stadyumu 2005-2006 sezonunda UEFA kriterlerinin gereği olarak tekrar onarıldı. 15 adet giriş kapısı, 24 adet barkod sistemli turnikesi, 12 iç, 22 dış ve 3
adette dönen başlı split kamera olmak üzere 51 adet kamera ile donatılan stat 2010 yılında tekrar onarıma alındı.
İntertoto Kupası, Milli maçlar olmak üzere bir çok tarihi maça tanıklık eden Atatürk Stadı şimdilerde ise Şampiyonlar Ligi maçlarına ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyor. Bursaspor`un Avrupa`da mücadele edecek olmasının kesinleşmesi ile harekete geçen yönetim, stadı yenilemeye karar verdi. Yaklaşık 3 ayda hızlı bir şekilde yenilenen stadyum ligin başlamasına bir hafta kala tamamlandı. Stadın yenileme çalışmaları ise 5 milyon TL`ye mal oldu. Stadyumun kapasitesi ise yaklaşık 7 bin 200 kişi arttırılarak 25 bin 200`e ulaştı.

Bursa'da stat yapılması konusu mahalli seçimler öncesinde bütün siyasi partilerin seçim kampanyalarına malzeme oldu. Atatürk Stadını9n yıkılarak yerine Timsah Arena stadı yapılmak istendi. Yeşil Bursam Derneği yönetimi, Timsah ARENA Stadının Acemler Veletrom'a yapılmasını, Atatürk Stadının da onarılması ve seyirci kapasitesinin artırılmasıyla Bursa'nın iki ayrı stadyum sahibi olması teklifimde bulundu.

Başta vali Şahabettin Harput ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin bu öneriyi desteklemesiyle düğmeye basıldı. Bursa Spor camiasıda yeni stadın Acemler'de yapılmasına büyük destek verdi. Sezon arasında da Bursa Atatürk stadı UEFA kriterlerine göre modernleştirildi.

Yeşil B8ursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, Atatürk Stadının yıkılıp harap olması ve çevresindeki spor tesislerinin yıkılıp yok olması yerine Acemler Veletrom seçeneği ile sivi toplum kuruluşu olarak Bursa'ya yaptıkları katkının bugün takdirle karşılanmasından mutlu olduklarını açıkladı. Karabulut, bu öneriyi gündeme getirdiklerinde kendilerine karşı çıkanların bile bugün gelinen noktada karşı çıkmalarını hata olarak gördükleri için de gurur duyduklarını anlattı.