YEŞİL BURSAM
Derneği

Başkanımız

Ana Menü

Bursa'da Medya Bağlantıları

bursahaber

Bursa Hakimiyet

olay

yeni dönem

Eko Haber

Meydan

Gemlik Körfez

medyaplatfoemu

Pusula

Hayat

Gündem 16

yenibursa.com

gazetebursa

Kent

gastebursa

Ekometre

haber16

ahmeteminyilmaz

meltem

lifeinbursa

Avrupa Tarihine Mehter Marşı

Yeşil Bursam Derneği tarafından başlatılan Kültürünü Koru, Mirasını Koru proje kapsamında, Bursa'nın tarihi Mehter Takımı ile tarihi Kılıç Kalkan Ekibi gösterileri büyük ilgi çekti. Dernek Başkanı Muharrem Karabulut, Bursa'nın dünya kültür tarihine mal olmuş Mehter Takımı, Karagöz-Hacivat gösterileri ve Kılıç Kalkan ekibinin, Avrupa Birliği ülkelerine tanıtılması ve üniversiteli gençlerin bilgilendirilmesi için çalıştıklarını söyledi.


Bursa'nın tarihi değerlerinin üniversite öğrencilerine tanıtılması hedefiyle ‘Kültürünü Koru, Mirasını Koru' temasıyla gerçekleştirilen proje kapsamında konser veren Bursa Mehter Takımı, vatandaşların gönüllerini fethetti.

Ulucami Orhangazi Parkı'nda verilen mehter ve kılıç kalkan ekiplerinin konserlerine 5 bine yakın vatandaş katıldı.

Bursa Mehter Takımı, en sevilen marşlarını bu kez Bursa'nın köklü tarihi mirasının tanıtımı amacıyla seslendirdi. Vatandaşlar, büyük ilgiyle dinledikleri marşların ardından Bursa Mehter Takımı'nı alkışlarıyla ödüllendirdi.

Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, projeyle ilgili olarak vatandaşları bilgilendirdi. Karabulut, Yeşil Bursam Derneği tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajans tarafından da Gençlik Projeleri kapsamında onaylanıp desteklenme kararı alınan Kültürünü Koru, Mirasını koru temalı projenin büyük ilgi gördüğünü ifade etti. Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda, Bursa Valiliği, İl Genel Meclisi, Uludağ Üniversitesi ile Osmangazi, Yıldırım, İnegöl, Keles, Yenişehir, İznik ve Mustafa Kemalpaşa belediyelerinin katkılarıyla hayata geçirilen projenin; Bursa'nın tarihi ve kültürel mirasının hem gençlere hem Avrupa Birliği ülkelerine hem de gelecek nesillere aktırılmasında büyük önem taşıdığını ifade etti.

Bursa'ya eğitim için gelen öğrencilere tüm yönleriyle ve lezzetleriyle Bursa'yı tanıtacaklarını anlatan Karabulut, bu sayede öğrencilerin Bursa'nın gönüllü kültür elçileri olacağına dikkati çekti.  Yeşil Bursam Derneği başkanı Karabulut, konserin gerçekleştirilmesinde katkısı bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Mehter Takımı Başkanı Mesut Özkeser ve Kılıç Kalkan ekibi başkanı Metin Dikerel'e teşekkür etti.