YEŞİL BURSAM
Derneği

Başkanımız

Ana Menü

Bursa'da Medya Bağlantıları

bursahaber

Bursa Hakimiyet

olay

yeni dönem

Eko Haber

Meydan

Gemlik Körfez

medyaplatfoemu

Pusula

Hayat

Gündem 16

yenibursa.com

gazetebursa

Kent

gastebursa

Ekometre

haber16

ahmeteminyilmaz

meltem

lifeinbursa

BU KÜSLÜK BİTMELİ

Bulgaristan ile Türkiye arasında yüzyıllardır var olan dostluk, kardeşlik ve işbirliği ilişkileri çoğalarak devam ediyor. Fakat, Bulgaristan'daki Türk Partileri arasındaki siyasi çekişme ve rekabette Türkiye'nin aktif rol alması, ülkede sıkıntı yaratmış.Türk bölgelerine gidip gezdiğimizde, Bulgaristan'daki soydaşlarımız Hak ve Özgürlükler Hareketi için oy kullandıkları ve destek verdiklerini, bu partinin de bugün koalisyonda hükümet ortağı olmasından mutluluk duyduklarını söylüyor.

 

 

Bulgaristan denilince aklıma 1985'li yıllarda başlayan Todor Jivkov dönemi ve o ülkedeki Türk isimli soydaşlarımızın isimlerinin Bulgar isimlerle değiştirilmeye başlanması, bu işleme karşı gelenlerin ise Belene'ye götürülüp hapse atılması geliyor.

Yıllardır ben bu konularla ilgili haberleri yazan, hatta bizzat yaşayan bir gazeteci olarak, Bulgaristan'a her gidip geldiğimde aynı duyguları tekrar yaşıyorum.

Bu vahşet neden yaşandı? Sorusuna cevap arıyorum.

Henüz bulmuş değilim.

Geçen hafta Bulgaristan'a yaptığım ve özellikle de Bulgar kökenlilerin yaşadıkları kentlerdeki gezilerim sırasında da bu soruları sordum. Aldığım cevap epey ilginçti;

"Biz kardeşiz. Yüzyıllardır kardeş kardeşe yapıyoruz. Siyasiler, kendi ikballeri için böyle bir uygulama yaptı. Ama, başaramadılar."

Bence cevap bu kadar basit olmamalı.

Çünkü çok can yandı. Evler barklar boşaltıldı. Yüz bine yakın kişi, baba ocağını, ata toprağını bırakıp göçe zorlandı.

Komünist idarenin değişmesinden sonra Bulgaristan öylesine hızlı kabuk değiştirmeye başladı ki, şimdi bu ülkedeki Müslümanlar ve Türk soydaşlarımız için herhangi bir sıkıntı yok denecek kadar az sorun var.

Yine de bütün dertler çözüme kavuşmamış.

Şu anda Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan ile Türkiye arasında sıcak dostluklar tekrar kurulmuş.

Sevindirici yanı bu.

 

                       Nerde Kalmıştık?

 

Bulgaristan bugünlerde çok değişti.

Avrupa Birliğine üye olduktan sonra, nüfusu önemli ölçüde azalmış. Göç vermeye başlamış.

Genç nüfus ülkeden, başka ülkelere çalışmak için gidiyor.

Sıkıntılar büyük.

Hem ekonomik hem de sosyal yaşantı alanında Türkiye ile kıyaslama yaparsak arada dağ gibi fark var. Avrupa Birliği'nin dışında tutulmak istenilen Türkiye Bulgaristan'ın kat ve kat önünde.

İşte bu yüzden, Bulgaristan'daki kent yöneticileri, Türkiye ile sıcak ilişkiler kurmak istiyor. Hem sosyal, kültürel hem de ticari alanlarda ortak yatırıma hazırlar.

Bizim Türkler ise, senelerce hep Türk nüfusun çoğunluklu olduğu yörelere gidip iş ve ticaret ilişkisi kurmuşlar.

Diğer kentlerle yaklaşık 110 yıldır hiç temas kurulmamış.

Öyle sanıyorum ki, Türkiye'nin özellikle de Bursalı işadamlarının "nerde kalmıştık?" sorusunu kendilerine sorup, Bulgaristan kökenli insanların da yaşadıkları bölgelere ticaret ve ekonomik gelişme için gidip gelme vaktinin geldiğini görmeleri lazım.

Çünkü, bu bölgelerdeki insanların da bir takım ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçlar pek ala Türk işadamları, Bursalı işadamları tarafından kolaylıklı karşılanabilir.

 

                         Mestanlı'da Altepe coşkusu 

 

Bulgaristan'ın Kırcaali vilayetine bağlı Mestanlı, Türkiye için adeta ikinci Türk vatanı gibi.

Buraya ne zaman gitsem, kendimi evimde hissediyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, Veliko Tarnovo'dan yola çıkıp Bursa'ya gelirken, "Mestanlı'ya uğraşıp kardeşlerimiz neler yapıyor? Halleri nasıl? Gidip görelim" dedi.

Mestanlı'ya geldik. Belediye Başkanı Akif Mehmet Akif bizleri karşıladı. Hoş beş sohbet ederken, mahalli seçimlerde Recep Altepe'nin tekrar Bursa Büyükşehir Belediye başkanı seçilmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Altepe'yi bir ağabey gibi gördüklerini, yaşadıkları her türlü sıkıntıda kendilerinin derdine derman olduğunu anlatan Akif Mehmet Akif, "Bursa'da sizler nefes aldıkça, Türkiye'de işler yolunda gittikçe bizler buralarda rahat ediyoruz" dedi.

 

                      Siyasi istikrar ve Türkiye ilişkileri

 

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki diplomatik ilişkilerin yanında, oradaki soydaşlarımız arasında da akrabalık ilişkilerimiz var.

Hatta, bu ülke ile Türkiye arasında çifte vatandaşlık uygulaması da var.

Bursa'da oturan pek çok vatandaşımız aynı zamanda Bulgaristan'ın da nüfusuna kayıtlı vatandaş.

Fakat, Türkiye ile Bulgaristan'daki soydaşlarımız arasında siyasi anlaşmazlıklar var. Aslında görüş ve bakış açıları farklı diyebilirim.

Türkiye, senelerce Türk azınlığın yönetiminde olan Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin başarılı olması için uğraş verdi. Sonra, ülkemizdeki iktidar Ak Parti ile oradaki HÖH arasında anlaşmazlık başladı. Bu durum seçimlere yansıdı. Aynı amaç için mücadele veren soydaşlarımız arasında kırılma, hatta ayrım yaşandı.

Bulgaristan'daki seçimlerden HÖH başarılı çıktı. 38 milletvekili kazandı. Şu anda hükümetin koalisyon ortağı olarak 3 bakan var kabinede.

Ama, Ak Parti ile HÖH arasındaki buzlar gördüğüm kadarıyla tam olarak çözülmemiş.

Her iki tarafta birbirlerine karşı mesafeli duruyor.

Nedenini bilemem. Ben siyasetçi değilim.

Ülkeler arasındaki politikaların oluşmasında söz sahibi değilim. Sadece gazeteci olarak gözlemlerimi aktarıyorum. Bulgaristan genelinde HÖH hareketi epey güçlü. Türk soydaşlarımızın yanı sıra Bulgar kökenli milletvekilleri, belediye meclis üyeleri, hatta parti yöneticileri bile var.

Bu iyi değerlendirilmeli. Karşılıklı oturulup nelerin yapılabileceği, nerelerde hangi sorunların yaşandığı konusunda iştihşarelerde bulunulmalı.

Çünkü, arada kardeşlik bağlarımız var.

Çünkü, bu ilişkilerin yeniden gözden geçirilip, arızanın onarılması hem Türkiye hem de Bulgaristan için önemli bir dönüm noktası olabilir.

Bu küslük bitmeli.

 

 

Resim altları :

 

Mestanlı'da sıcak karşılama

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Bulgaristan'daki kardeş şehirleri arasında yer alan Mestanlı'da, Belediye başkanı Akif Mehmet Akif ve çalışma arkadaşları bizleri çok sıcak karşıladı. Beraberce hasret giderdik. Yol yorgunluğu attık. Sohbet ettik. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkileri gözden geçirdik.

 

Hastaneye yardım bekleniyor

Mestanlı'daki devlet hastanesi belediye tarafından hizmet veriyor. Hastanede bakım ve onarım çalışmaları başlamış. Büyükşehir Belediye Başkanvekilimiz Abdullah Karadağ ile hastaneyi ziyaret ettik. Belediye başkanı her türlü tıbbi araç gereç yardımı beklediklerini söyledi. Hastanenin doğum odası ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından düzenlenecek.

 

İyi niyet beklentisi

Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisinden Bulgaristan milletvekili olan Erdinç Hayrullah, Mestanlı Belediye Başkanı Akif Mehmet Akif, meclis başkanı Sunay Hasan,Bursa Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk, Büyükşehir Belediye başkanvekilimiz Abdullah Karadağ ve Yeşil Bursam Derneği başkanı olarak ben Muharrem Karabulut, Türkiye'deki Ak Parti ile Bulgaristan'daki HÖH arasındaki küslüğün bitmesi için iyi niyet temenni ettik.