YEŞİL BURSAM
Derneği

Başkanımız

Ana Menü

Bursa'da Medya Bağlantıları

bursahaber

Bursa Hakimiyet

olay

yeni dönem

Eko Haber

Meydan

Gemlik Körfez

medyaplatfoemu

Pusula

Hayat

Gündem 16

yenibursa.com

gazetebursa

Kent

gastebursa

Ekometre

haber16

ahmeteminyilmaz

meltem

lifeinbursa

Bursa Heyeti'nden Balkan Çıkarması

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık İletişim Merkezi Devlet Bakanlığı ve Bursa Valiliği'nin desteğiyle, Yeşil Bursam Derneği ve Uluslararası Bursa Kadın Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen ‘Bursa'dan Avrupa'ya projesi kapsamında gerçekleştirilen gezi, Türkiye ile Balkanlar arasındaki dostluğu pekiştirdi.

Yunanistan'ın Gümülcine şehri ile başlayan program, Makedonya ve Kosova'da yapılan protokollerle adeta Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki dostluğu perçinledi.

Bir hafta süren ziyaret boyunca sivil toplum kuruluşları arasında 19 ayrı protokol imzalandı. Makedonya Tetova Kalkandelen'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından MATUSİTEB Başkanı Süleyman Baki, Kalkan Derneği Başkanı Mennan Yunus ve Ayyıldız Derneği Başkanı Erkan İdris ile yapılan protokol törenlerine, Makedonya Hükümeti Devlet Bakanı Hadi Nezir de katıldı.

Protokollerde sivil toplum kuruluşlarını temsilen Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut ve Uluslararası Bursa Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Tülin Erkal Kara; tanık olarak da Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin özel temsilcisi Muhsin Özlükurt imza attılar.

Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, iki ülkede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları arasındaki dostluk, kardeşlik ve işbirliği anlaşmalarının Türkiye'nin Avrupa Birliği yolculuğunda dönüm noktası oluşturduğunu söyledi. Karabulut, Bursa ile Avrupa arasındaki dostluk köprüsü oluşturmaktan da son derece mutlu olduklarını ifade etti.

Uluslararası Bursa Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Tülin Erkal Kara da ortak tarihi ve kültürel geçmişe sahip olan ancak iki ayrı ülkede yaşamak zorunda kalan kardeşler arasındaki bağın kuvvetlendirilmesinin sevindirici olduğunu vurguladı.

 

Bursa'dan sevindiren hediye

Bursa heyeti, Kosova'da yaptığı çalışma sırasında Prizren'de yaşayan fiziksel engelli Türkan Başa'yı da evinde ziyaret etti.

Makedonya Türk milletvekilleri Mühferra Şinik ile Enis Kervan'ın da katıldığı ziyarette; Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, Uluslararası Bursa Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Tülin Erkal Kara ile Üsküp Kosova Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı ve RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Emir Cemal Beşkardeş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin Bursa'nın 1620 kilometre uzağında yaşayan Başa'ya gönderdiği akülü tekerlekli sandalyeyi teslim etti.

Başkan Altepe'nin hediyesini sevinçle karşılayan ve heyecanı gözlerine yansıyan Türkan Başa'nın heyecanına annesi Arife Başa ile babası Şaban Başa da ortak oldu. Başa ailesi, kendilerine yardım eli uzatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye teşekkürlerini iletti.

Balkanlarda tarihi gezi

Bursa heyeti, program kapsamında Yunanistan Selanik'te bulunan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu evi, Makedonya'da Üsküp Kalesi, Üsküp Kurşunlu Hanı, Taş Köprü, Ohrid, Tetova Recep Paşa Camii, Tarihi Hamam, Harabati Baba Tekkesi ile Kosova'nın Prizren ve Priştina kentlerindeki tarihi mekanları da gezdi. Kosova'da bulunan Sultan Murad Hüdavendigar'ın kabrini de ziyaret eden heyet, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından çalışmaları sürdürülen İbrahim Paşa Camii ile Kosova'daki Fatih Camii'ni de görme şansını buldu.

Program hakkındaki görüşlerini açıklayan Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta,  Bursa ile Balkan ülkeleri arasında yüzyıllardır kardeşlik ve dostluk köprüsü bulunmasına rağmen başka ülke bayrakları altında yaşamak zorunda kalan soydaşların Türkiye'deki yakınlarıyla irtibat kurmasının önemli olduğunu ifade etti. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin özel temsilcisi olarak programa katılan Muhsin Özlükurt ise Bursa'dan Balkanlara her zaman için büyük destek verildiğini belirterek, gezinin bu kapsamda dostluk ve kardeşlik ilişkilerini geliştiren anlamlı bir çalışma olduğunu kaydetti.