YEŞİL BURSAM
Derneği

Başkanımız

Ana Menü

Bursa'da Medya Bağlantıları

bursahaber

Bursa Hakimiyet

olay

yeni dönem

Eko Haber

Meydan

Gemlik Körfez

medyaplatfoemu

Pusula

Hayat

Gündem 16

yenibursa.com

gazetebursa

Kent

gastebursa

Ekometre

haber16

ahmeteminyilmaz

meltem

lifeinbursa

BURSA'DAN ANKARA'YA ANAYASA MESAJI;

Anayasa Platformunun Bursa'da yapılan toplantısında ülkemizdeki en büyük sorun adalet olarak belirlendi. Ülkemizin önde gelen 25 ayrı sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu platformun, anayasa değişikliklerine vatandaşların görüşlerinin alınması aşamasında, halkın fikirleriyle ve katılım önerileriyle destek olması istendi.
Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, yeni anayasanın hukuk devleti ilkesine uygun olarak toplumun her kesimine eşit adalet dağıtılmasına imkan sağlamasını istedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin koordinatörlüğünde, memur sendikaları, işçi sendikaları, akademik odalar ve bazı derneklerin birleşiminden oluşan Anayasa Platformu'nun Bursa toplantısı rekor katılımla, Türkiye'de şimdiye kadar yapılan bütün toplantılara olan katılımcı sayısını geçti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de katıldığı toplantıda, Bursa halkı, yeni anayasada neleri görmek istediği konusundaki fikirlerini açıkladı. İfade özgürlüğü, siyasi iktidarın denetlenmesi, medya hükümet ilişkileri, medyadaki tekelleşme ile derneklerin ülke yönetiminde daha çok söz sahibi olmaları konusunda halkımız yüzde 80 ile 90 arasında mevcut düzenin değiştirilmesini istedi.
Toplantıya katılanlar arasında yapılan oylamada ise, mevcut anayasanın toplumun ihtiyaçlarına tam olarak cevap veremediği bu nedenle tamamen değiştirilip sıfırdan bir anayasa yapılmasına yüzde 59 oranında destek geldi.

Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, Bursa'daki Anayasa Platformu toplantısından sonra yaptığı açıklamasında, ülkemizdeki darbe anayasalarının değiştirilip, yerine sivil bir anayasa yapılmasına yönelik toplumun bütün kesimlerinin hem fikir halinde olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Karabulut, yeni anayasanın temel taşlarının adalet olması yönünden halktan talep geldiğine dikkatleri çekerek, "halkımız, hukuk devleti ilkesine rağmen, adaletin yetirince ve doğru dağıtılmadığı inancında.  Bu nedenle, dokunulmazlıkların kaldırılmasını, sadece milletvekili dokunulmazlığının değil, memurlar başta olmak üzere imtiyazlı dokunulmazlıklara sahip görevlilerle ilgili dokunulmazlıklarında kaldırılması isteniyor. Hatta, adalet dağıtan kişiler olan savcı ve hakimlerinde yaptıkları işlerle ilgili, görevlerle ilgili hesap vermelerini istiyor" dedi.

Karabulut, anayasanın mevcut ilk üç maddesi h ile ilgili olarak halkın bu maddelere dokunulmamasını istediğini söyledi.  Karabulut, toplantının sonucuyla ilgili olarak görüşlerini ifade ederken, "Bursa halkı yeni anayasa çalışmaları ile ilgili olarak Bursa'dan Ankara'ya mesaj olarak; adalet istiyoruz dedi" şeklinde konuştu.