YEŞİL BURSAM
Derneği

Başkanımız

Ana Menü

Bursa'da Medya Bağlantıları

bursahaber

Bursa Hakimiyet

olay

yeni dönem

Eko Haber

Meydan

Gemlik Körfez

medyaplatfoemu

Pusula

Hayat

Gündem 16

yenibursa.com

gazetebursa

Kent

gastebursa

Ekometre

haber16

ahmeteminyilmaz

meltem

lifeinbursa

İKİ BAŞKENT ARASINDAKİ DOSTLUK KÖPRÜSÜ

Bursa ile Bulgaristan’ın Veliko Turnova kenti arasında başlatılan ikili dostluk ilişkileri iki başkentin kardeş şehir olması için adımların atılmasına yol açtı. Bulgaristan Krallığının ilk başkenti olan Veliko Turnova’nın belediye başkanı Daniel Pavov, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile kardeş şehir olması istediklerini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın gerek ekonomik gerekse tarihi ve kültürel kimliği ile balkanların ağabeyi olmaya devam edeceğini açıkladı.

 

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Yeşil Bursam Derneği tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Avrupa’da Genç Girişimciler Projesi ile Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa ile Bulgaristan Krallığının başkenti Veliko Turnova arasında dostluk köprüleri atıldı.

Veliko Turnova Belediye Başkanı Daniel Pavov, Belediye meclis üyeleri Vanya Pavlova, Petko Tüfekciev, Aleksandır Hakkov, Dragoş Metosiev, Viciyya Slavrova’dan oluşan heyet Bursa’ya geldi. Yeşil Bursam Derneği tarafından hazırlanan ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajanhs tarafından desteklenen Avrupa’da Genç Girişimciler Projesi kapsamında Bursa ile Veliko Turnova arasında atılan ilk dostluk adımları hızlı bir şekilde gelişmeye başladı.

Veliko Turnova heyeti ile görüşen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, başta Bulgaristan olmak üzere Bursa ile Balkanların pek çok ülkesinde, hatta dünyanın pek çok ülkesi ve kenti ile hem kardeşlik, hem de ekonomik ve ticari bağların bulunduğunu söyledi. Bursa’nın tarihi ve kültürel kimliğinin yanı sıra, ekonomik anlamda, özellikle, otomotiv sektörü ve otomotiv sektörüne yan sanayi ve yedek parça üretimi konusunda dünyanın merkezi olduğuna dikkat çeken Altepe, “Bursa ile balkan ülkeleri arasında akrabalık bağları nedeniyle çok yakın ilişkiler bulunmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde yaşayan insanların Bursa’da bir yakınları, bir akrabaları, bir dostları bulunmaktadır. Bizlerde Bursa olarak Balkanlara ağabeylik yapmaya, dostluk ve kardeşlik ilişkilerimizi genişletmeye ve bu çalışmalarımızı her iki tarafından faydalanabileceği ekonomik gelişmelerle sürdürmeye hazırız” dedi.

Veliko Turnova Belediye Başkanı Daniel Pavov, başta Bursa olmak üzere Türkiye’en Balkanlara gelen pek çok yerel yönetim ve kurumların balkanlardaki Türk bölgeleriyle ilişkiler kurduklarına dikkat çekerek, “bizler, Bulgar vatandaşlarımızın çoğunlukta yaşadığı bölgelerde yer almaktayız. Bizim Bursa ile aramızdaki diğer bir benzerlik de iki kentinde eski krallık dönemlerinde başkent olması. Bursa Osmanlı krallığına başkentlik yaptı. Veliko Turnova’da Bulgar krallığına. Bizlerin düşüncesi iki başkenti kardeş yaparak gelişmelere ve karşılıklı işbirliğine zemin hazırlamaktadır. Çünkü biz, Bursa’ya geldik çok beğendik. Kendimizi evimizde hissettik” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Yeşil Bursam Derneği aracılığıyla Veliko Turnova Kültür Festivali’ne katılarak stant açmasının bu yoldaki çalışmaları başlattığına dikkat çeken Daniel Parov, festivale katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan vekili Abdullah Karadağ ile Yeşil Bursam Derneği başkanı Muharrem Karabulut’a teşekkür etti.

Bursa’nın tanıtımı ve uluslar arası düzeyde temsil edilmesi için 5 ayrı projeye imza attıklarına dikkat çeken Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, iki başkent arasında dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin başlatılması ve kardeş şehir olunması konusundaki görüş birliğine çok sevindiklerini ifade etti.