YEŞİL BURSAM
Derneği

Başkanımız

Ana Menü

Bursa'da Medya Bağlantıları

bursahaber

Bursa Hakimiyet

olay

yeni dönem

Eko Haber

Meydan

Gemlik Körfez

medyaplatfoemu

Pusula

Hayat

Gündem 16

yenibursa.com

gazetebursa

Kent

gastebursa

Ekometre

haber16

ahmeteminyilmaz

meltem

lifeinbursa

ŞEHRİN GÖBEĞİNDE USULSÜZ İNŞAAT

Yeşil Bursam Derneği, Nilüfer FSM Bulvarındaki bazı işletmelerin imar yasalarına aykırı olarak mekan genişletmesi yaptığını, bu işlemin de 3 bin 194 sayılı İmar Kanunu'na aykırı olduğunu açıkladı.FSM'deki başta caddelerin işgal edilmesi, otopark olarak kullanılması, halkın geçiş hakkının elinden alınması, etrafa yüksek sesli müzik yayını nedeniyle gürültü yapılması gibi pek çok şikayet aldıklarını belirten dernek başkanı Muharrem Karabulut, konuyu Bursa Valiliği'ne yazı ile bildirdiklerini ifade etti.

Yeşil Bursam Derneği, Nilüfer Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda faaliyetlerde bulunan bazı cafe ve restoranların, imar yasalarına aykırı genişlemeler yaptığını, kendilerine gelen bu konudaki şikayetleri ise valiliğe bildirdiklerini açıkladı.

Dernek Başkanı Muharrem Karabulut, Bursa'nın yeni gelişim merkezi ve yeni buluşma mekanı olan Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nın, bu kentin güzelliğine güzellik kattığına dikkatleri çekerek, bazı işletmelerin ise 3 bin 194 sayılı İmar Kanunu'na aykırı  hareket ettiğ4ini bu kentin göbeğinde yasalara karşı usulsüz olarak ek bina ve ilavelerle inşaat yaptıklarını söyledi.

Bu konuda, Bursa Valiliği'ne dilekçe ile başvurarak, halkın ve dernek üyelerinin kendilerine yönelttiği iddiaları ve şikayetleri yetkili mercihlere bildirdiklerin anlatan Karabulut, "bulvardaki bazı işletmelerle ilgili çok ciddi şikayetler alıyoruz. Eleştiriler alıyoruz. Bu konuda, gerekli düzenlemelerin yapılmasını, yasalara aykırı hareket edenlerin belirlenip cezalandırılmasını ve yasal çerçeve içinde hizmetlerin verilmesini arzu ediyoruz" dedi.

Bursa'daki stadyum konusunda, Atatürk Stadının yıkılıp yerine yapılması tartışmalarına katılarak, stat için Acemler Veledrom sahalarını öneren ve Timsah Arena'nın burada yapılmasına büyük katkı sağlayan, Fomara Meydanı'ndaki 25 yıllık miting alanının değişimine katkı sağlayan Yeşil Bursam Derneği, şimdi de Nilüfer FSM'deki şikayetlere el attı.

FSM'deki bazı işyerlerinin, imar yasalarına aykırı olarak genişleme yaptıkları, bazı kapıcı ve kalorifer dairelerinin, hatta sığınakların bile cafe-restoran olarak kiralandığını, bu yetmezmiş gibi, binaların bahçelerinin, hatta kamuya ait olan yolların bile bazı işletmelerce işgal edildiğine dikkat çeken Yeşil Bursam Derneği, konunun çözümü için yerel yönetimleri göreve davet etti. 


 

 

                                                     VALİLİK MAKAMINA

                                                                                  BURSA

 

 

 

TARİH                         : 23 Eylül 2011

KONU                          : FSM'deki cafe, restouarant, pastane ve çay ocakları hk.

 

 

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Nilüfer ilçesindeki Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinde bazı düzenlemeler yapma kararı aldığınızı ve bu karar doğrultusunda hazırlanan projenin halk oylamasına sunulduğunu öğrendik.

Bu cadde ve üzerindeki çay ocakları, pastane, lokanta, bar gibi işletme ruhsatları olmasına rağmen, bazılarının ruhsat dışı faaliyetlerde bulunduğu, iddialarıyla halka hizmet sunmakta olan bazı eğlence yerleri ile ilgili olarak derneğimize pek çok şikayetler gelmektedir.

Ana caddenin otopark olarak parsellenmesi, buraya işletmecilerin özel görevli koyarak, vatandaşlara geçici süre ile bile olsa park etmelerine izin verilmeyişi, akşam saatleri ve geceleri de yoldaki yasadışı parklanma nedeniyle caddenin daralması ve yoldaki trafik düzeninin ciddi şekilde zarar görmesi gibi şikayetler mevcuttur.

Bunun yanında, aşırı müzik sesi açılması, buralarda alkol alanların içkili olarak araçlarının direksiyonları başına geçmesi gibi de toplumsal olaylara zemin hazırlayacak şekilde uygulamalardan söz edilmektedir.

Öte yandan, bazı binaların alt katlarındaki işletmecilerin apartmanlara ait otoparkları, kapıcı dairelerini, kalorifer dairelerini, sığınakları, işyerlerine dahil ederek, hatta bahçeleri, imar hattı çekme mesafelerini bile sundurmalarla vb unsurlarla kapatıp, 3194 sayılı imar yasalarına aykırı bir şekilde, iç mekanlarını genişlettikleri gözle görülebilir hale gelmiş uygulamalardır. Bu tip uygulamaların belediyelerin bilgisi dahilinde olmadığı düşünülemez.

Tapu kaydında işyeri olarak görünmeyen kapıcı dairesi, site bahçesi, sığınak ve kalorifer dairesi gibi binaların müştemilatları da kullanılarak işletilen işyerlerinin hukuka aykırı olarak genişletilmesi hususunda yapılan şikayetler üzerine valiliğin aldığı her hangi bir önlem mevcut mudur?

Bu işyerlerinin sahiplerine veya işletmecilerine bugüne kadar her hangi bir ceza yada yaptırım uygulanmış mıdır?

Mevzuata aykırı ve imar kanunlarına aykırı şekilde iç mekan genişletilmesi yapıldığı çıplak gözle bile görünüp fark edilen ve bu şekilde işletilen işletmeler neden mühürlenmemektedir?

Bursa'nın modernleşmesi, gelişmesi, halkın dinlenme, eğlenme ihtiyaçlarının modern ve çağdaş mekanlarla giderilmesiyle ilgili çalışmaları her zaman destekliyoruz. Ama, ailesinin başını sokabilmek adına yapılan bir gecekondunun yıkımı için polis ve jandarma başta olmak üzere her türlü güvenlik görevlisinin arkasına sığınıp, iş makineleri ile bu yapıların kaçak olduğu gerekçesiyle, bir yandan yıkımlar yapılırken, aynı mahiyette suç işleyen FSM'deki bu işletmelere neden göz yumulmaktadır?  

İnşaat ruhsatları, yapı ruhsatları ve yapı kullanma izinleri ile imar yasalarına aykırı olduğu iddia edilen FSM'deki işyerleri hakkında şimdiye kadar ne gibi işlemlerin yapıldığı, kaçak yapılaşmanın önlenmesi için ne gibi çalışmalar yapıldığı merak edilmektedir.

Bu işletmelere ruhsatları vermekle yükümlü olan Nilüfer Belediyesi'nin bu konuda kusuru olup olmadığı ve belediyenin işletme ruhsatları verilirken işyerlerinde gerekli denetimleri yapıp yapmadığına dair pek çok soru ve şikayet derneğimize yöneltilmektedir.

Bu esnada, yaptığımız bazı görüşmelerde, işyeri sahiplerinin bazılarının ruhsat alabilmek için NİLVAK'a bağış yaptıkları iddiaları bizlere aktarılmaktadır.

3194 sayılı İmar Kanunu gereğince bu konuda görevli ve yetkili olan Mahalli idareler olarak sizlerin, ilçe belediyesi olarak Nilüfer Belediyesi'nin, bu güne kadar söz konusu imar düzensizlikleri ve uygulamaları konusunda ne gibi işlemler yaptığı kamuoyu tarafından merak edilmektedir.

Bursa Valiliğinin koordinasyonunda ve Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçelerinin katılımlarıyla kurulan KAÇAK İNŞAAT İZLEME VE ÖNLEME, çalışmaları kapsamında, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan Denetim Bürosu tarafından söz konusu şikayet ve iddiaların izlenip, yerinde inceleme yapılarak belirlenmesi için valiliğinin emriyle gerekli işlemlerin yapılmasını,

Bölgedeki işyeri sahiplerinin ve işletmecilerinin NİLVAK isimli Vakfa bağış yapıp yapmadıklarının, Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevlilerince incelenip araştırılmasını,

Vakfa işletme ruhsatı karşılığında bağış yaptığı iddialarıyla ilgili olarak herhangi bir bilgi, belge ve bulguya ulaşılması halinde konunun Adli Makamlara valiliğinizce bildirilmesini,

Yukarıda arz ve izah ettiğimiz şikayetler ile iddialarla ilgili yapılan çalışma ve araştırmaların sonuçları dahil, bundan sonra ne gibi işlemlerin yapılması gerektiği hususunda, BİLGİ EDİNME YASASI çerçevesinde derneğimize yazılı olarak bilgi verilmesini arz ederiz.

 

 

      Yönetim Kurulu Adına
     Muharrem KARABULUT
          
Dernek Başkanı