YEŞİL BURSAM
Derneği

Başkanımız

Ana Menü

Bursa'da Medya Bağlantıları

bursahaber

Bursa Hakimiyet

olay

yeni dönem

Eko Haber

Meydan

Gemlik Körfez

medyaplatfoemu

Pusula

Hayat

Gündem 16

yenibursa.com

gazetebursa

Kent

gastebursa

Ekometre

haber16

ahmeteminyilmaz

meltem

lifeinbursa

Teknik Üniversite Kampusu Orhangazi Üniversitesi binaları Bursa Teknik Üniversitesi olsun

Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, Paralel Yapı ile ilişkisi olduğu iddiasıyla kapatılan Orhangazi Üniversitesi binalarının Bursa Teknik Üniversitesine devir edilmesini önerdi. Karabulut, “Hazine arsası üzerine kanunsuz yapılarak paralel yapıya sermaye yapılan bu arazi ve binaların, gerçek eğitim kurumlarına devir edilmesi vicdanları rahatlatır” dedi. 

Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, paralel yapı ile ilişkili olduğu gerekçesiyle kapatılan Orhangazi Üniversitesinin bütün mal varlığı, binaları ve öğrencilerinin de Bursa Teknik Üniversitesine devir edilmesini önerdi.

Ülkemizde yaşanılan ve demokrasiye karşı, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı 15 Temmuz akşamında başlatılan darbe girişimini şiddetle kınadıklarını ifade eden Karabulut, Yeşil Bursam Derneği olarak bazı önerilerde bulundu.

Bursa’da FETÖ terör örgütünün, terör örgütü olduğu meydana çıkmadan önce, kamu görevlileri kullanıp, Köy Hizmetlerine ait araziye göz diktiğinin anlaşılması üzerine, Yeşil Bursam Derneği olarak ilgilileri yazılı ve sözlü uyardıklarını hatırlatan Karabulut, konuyla ilgili olarak yönetim kurulunca aldıkları kararları ifade eden şu açıklamayı yaptı:

“Bursa, sanayisi, ekonomisi ve sosyal hayatında ülkemizin örnek bir kenti. Bu kentin sadece Devlet okullarıyla değil, okul eğitim kurumlarıyla da başarılı olacağına hep inanıyoruz. Ama, bu eğitim kurumlarının belli bir ideoloji ve cemaat, tahrikatlar için kullanılmasına şiddetle karşıyız.

Orhangazi Üniversitesi’nin Köy Hizmetleri arazisine el koymak üzere olduğu bilgileri geldiği zaman Bursa’nın önde gelen sivil toplum kuruluşları, Baro ve diğer derneklerle beraber toplantılar yaptık. Kaygılarımızı dile getirdik. Özellikle de devletin arazisinin bir vakıfa sermaye yapılmaması gerektiğini dikkatleri çektik. O zamanlar bu girişimi engelleyecek makamlarda olanların, daha sonra aynı Üniversitesinin mütevelli Heyeti içinde yer almasını üzüntü ile karşıladık.

Bugün artık, konuyla ilgili çok önemli gelişmeler olmuştur. Üniversitesi’nin Paralel Yapı ile ilişkili olduğu, FETÖ terör örgütünün para kazanma merkezlerinden birisi olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, bu üniversitenin de paralel devlet yapılanmasına insan kaynağı yetiştirilmesi amaçlı kullanıldığı bizzat devleti yönetenler tarafından açıklanmıştır.

Bursa’da, dünyaca ünlü Uludağ Üniversitemiz bulunmaktadır. Üniversitenin kampus sorunu yoktur. Fakat, Bursa Teknik Üniversitesi’nin kampus sorunu vardır. Kestel’de kampus alanı ayrılmasına rağmen, buradaki yapılaşma henüz başlamamıştır. Orhangazi Üniversitesi’nin binaları, arazisi ile yüksek eğitim için düzenlenmiş ve yapılmıştır. Olağanüstü Hal Kararnamesi ile Hazineye devir edilecek olan üniversitenin kampus arazisi, binaları ve eğitim kurumlarının Bursa Teknik Üniversitesine devir edilmesini istiyoruz. Bu durumda, Bursa Teknik Üniversitesinin kampus sıkıntısı Kestel kampusu yapılıncaya kadar giderilmiş ve karşılanmış olur. “