YEŞİL BURSAM
Derneği

Başkanımız

Ana Menü

Bursa'da Medya Bağlantıları

bursahaber

Bursa Hakimiyet

olay

yeni dönem

Eko Haber

Meydan

Gemlik Körfez

medyaplatfoemu

Pusula

Hayat

Gündem 16

yenibursa.com

gazetebursa

Kent

gastebursa

Ekometre

haber16

ahmeteminyilmaz

meltem

lifeinbursa

YAPI GÜVENLİĞİ İÇİN ÖZEL YASA ÇIKARILMALI

Yeşil Bursam Derneği başkanı Muharrem Karabulut, Bursa Kent Konseyi'nde Deprem gerçeği toplantısında yaptığı konuşmasında, yapı sahiplerinin güçlendirme yapma hakkı da dahil olmak üzere yapı güvenliği için özel yasa çıkarılmasını istedi.

Bursa Kent Konseyi'nin Bursa Konuşuyor toplantıları bünyesinde düzenlenen Deprem Gerçeği konusu tartışıldı. Konsey Başkanı Semih Pala'nın yönetiminde gerçekleştirilen toplantıda, Bursa'nın depremle ilgili kaygıları, kent merkezindeki alt yapı ve yerkatlı hareketleriyle yapı güvenlikleri bilimsel olarak anlatıldı.

Toplantıda konuşma yapan Yeşil Bursam Derneği başkanı Muharrem Karabulut, bina sahipleri ve gayrimenkul sahiplerinin haklarıyla ilgili olarak yasal boşluklar bulunmasına dikkat çekti. Çok katlı yapılardaki kat maliklerinin sayısının fazla olması ve toplu yaşam alanlarında sahiplerin bir araya gelerek karar verememeleri nedeniyle yapı güvenliğinin ciddi tehdit altında olduğunu anlatan Karabulut, bu nedenle özel yasa çıkarılmasını istedi.

Karabulut, "Ülkemizde kat malikleri ve gayrimenkul sahiplerinin hemen hepsini ilgilendirdiğine inandığım çok önemli bir konu var. Binaların güvenliğiyle ilgili olarak pek çok bilimsel araştırmalar ve incelemeler yapılıyor. Bazı binaların güçlendirilmesine karar veriliyor. Fakat, binanın hak sahipleri arasında birlik, beraberlik olmadığı için güçlendirilmesi gerekli binalarda vatandaşlarımız güçlendirme yapamıyorlar. Bile bile çürük binalarda ikamet etmeye zorlanıyorlar. Oysa, bu durum hem halk sağlığı hem de yapı güvenliği için çok tehlikelidir. Özellikle Van depqremi sonrasında ülkemizde depremle ilgili pqek çok yeni çalışma başlatılmışken, bu konunun göz ardı edilmeden acilen kanunla koruma altına alınmasını istiyoruz" dedi.